Bemutatták a 2016-os Tour de France útvonalát + térkép + szakaszlista
A hagyományoknak megfelelően, a párizsi kongresszusi palotában került sor a 2016-os Tour de France részletes útvonalának bemutatására. A 103. Francia Körverseny a Manche régióból indul, átmegy Andorrába és Svájcba is, érinti a Mount Ventoux hegyet ls lesz és két időfutam (egy sík és egy hegyi egyenkénti) is a távban. Nincs prológ, nincs csapatidőfutam és kockakövek sem. A tavalyinál pedig eggyel kevesebb, azaz csak öt hegyi befutó vár a mezőnyre.
Az első három etapot Manchéban rendezik, a nyitónap július 2-án a festői Mont-Saint-Michel apátság lábától indul, ennek jeleként az apátság oldalán már most is óriás méretű sárga trikó díszeleg a plakáton. Az első két szakasz a sprintereknek készült, majd a harmadik etap végén egy 3 km hosszú , helyenként 14%-os emelkedő vezet a célhoz, ami a klasszikus menőknek kedvez.
A következő nap Limoges-ba is a gyorslábúakról szólhat, ezzel elmondható, hogy a Tour első négy napja a sprintereknek lett kitalálva és prológ, valamint időfutam hiányában köztük a sárga trikóért ritka nagy harc várható. Az első hegyi befutó az ötödik etap végén várja a karavánt a Massif Centralban, amikor a Le-Lioran hegyre tekernek fel.
Az útvonal az óramutató járásával ellentétes irányban halad az országon belül, így először a Pireneusok majd később az Alpok következnek. A Pireneusokban a Pau-ból kezdődő szakaszon a Tourmalet és a Peyresourde mászása, majd az Andorra-Arcalis hegyi befutó lesznek a legfontosabb pontok. Utóbbi egyben a Tour legmagasabb pontja is lesz a maga 2.240 méterével. Az első pihenőnapra is Andorrában kerül sor, majd Cascassone és Montpellier között egy klasszikus sprinternap jön.
A franciák nemzeti ünnepén, azaz július 14-én a hírhedt Mount Ventoux hegytetőn, 1.912 magasban lesz a cél, az utolsó emelkedő 15.7 km hosszú, átlagban 7.7%. Másnap egy technikás, 37 km-es egyéni időfutammal folytatódik a verseny, a Giro-hoz hasonlóan, szőlődombok között.
A harmadik hetében az Alpokhoz érkezik a Tour, a Villars-les-Dombe hegyi befutó után a 14. szakaszon a Grand Colombier hágót követően a befutó Svájcban, Bern városában kap helyet. A második pihenőnapot is Cancellara szülővárosában tölti a mezőny.
A döntő hegyi szakaszok ezután kezdődnek. A 18. etapon az 1960 m magas Guelaz emelkedőn lesz a befutó, ezt a hegyet a 2014-es Criterium Dauphine versenyről ismerhetjük, Contador és Froome nagy harcot vívtak itt akkor a sárga trikóért. A következő három nap az Alpok kevésbé ismert emelkedőiről szól, így izgalmas versenyt várhatunk az új helyszíneken.
Ritkán van a Tour-on hegyi időfutam, a Megève-be vezető 17 km-es távból 11 km emelkedő, így a július 21-i cronót nyugidtan nevezhetjük ennek. A Saint-Gervais-Mont Blanc-on és Morzine-ben végződő napokon is több nagy hegy szerepel útközben, előbbin hegyi befutót láthatunk, utóbbinál négy nagy hegy után rövid lejtmenet vezet a befutó városába.
Az utolsó napon tradícionálisan a párizsi belvárosban kőröz a mezőny, július 24-én a Diadalív árnyékában adják át a 2016-os összetett győztesnek a sárga trikót. A férfiak versenyét jövőre is a hölgyek körpályás futama előzi meg a Champ's Elyseen.
A 2016-os Tour térképe:
Szakaszok listája:
- 1. Etap (Július 2.): Le Mont-Saint-Michel - Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188km)
- 2. Etap (Július 3.): Saint-Lô - Cherbourg-Octeville (182km)
- 3. Etap (Július 4.): Granville – Angers (222km)
- 4. Etap (Július 5.): Saumur - Limoges (232km)
- 5. Etap (Július 6.): Limoges - Le-Lioran (216km), Hegyi befutó
- 6. Etap (Július 7.) : Arpajon-sur-Cère – Montauban (187km)
- 7. Etap (Július 8.): L'Isle-Jourdain - Lac de Payolle (162km)
- 8. Eappe (Július 9.): Pau - Bagnères-de-Louchon (183km)
- 9. Etap (Július 10.): Val d’Aran - Andorra Arcalis (184km), Hegyi befutó
- Július 11.: Pihenőnap Andorrában
- 10. Etap (Július 12.): Escaldes-Engordany – Revel (198km)
- 11. Etap (Július 13.): Carcassonne – Montpellier (164km)
- 12. Etap (Július 14.) : Montpellier - Mont Ventoux (185km), Hegyi befutó
- 13. Etap (Július) 15.: Bourg-Saint-Andéol - Vallon-Pont-d’Arc (37km), Egyéni időfutam
- 14. Etap (Július 16.): Montélimar - Villars-les-Dombes (208km)
- 15. Etap (Július 17.): Bourg-en-Bresse – Culoz (159km)
- 16. Etap (Július 18.): Moirans-en-Montage – Bern/Schweiz (206km)
- Július 19.: Pinehőnap Bernben
- 17. Etap (Július 20.): Bern - Finhaut-Emosson/Schweiz (184km), Hegyi befutó
- 18. Etap (Július 21.): Sallanches - Megève (17km), hegyi egyenkénti időfutam
- 19. Etap (Július 22.): Albertville - Saint-Gervais-Mont-Blanc (146km), Hegyi befutó
- 20. Etap (Július 23.): Saint-Gervais-les-Bains – Morzine (146km)
- 21. Etap (Július 24.) : Chantilly - Paris Champs-Elysées (113km)
Kérjük, írja meg véleményét:
Vélemény írására csak a regisztrált felhasználóknak van lehetőségük. Amennyiben hozzá szeretne szólni a cikkhez, kérjük regisztráljon, és jelentkezzen be.