Átadták a Kőbányai BringArénát!
A Kőbányai BringAréna egy bemutató versenyekkel egybekötött sajtórendezvénnyel mutatkozott be a közönség előtt. A sátorfedésű velodrom hazánkban egyedülálló létesítmény, sőt a környező országok sportolói számára is vonzó lehet.
Három évnyi tervezés, engedélyeztetés és egy éves építkezés után 2022. december 11-én első alkalommal tárta ki kapuit a Kőbányai BringAréna. A Sportligetben, a Hangár utcában a 4500 m2 alapterületű, fémszerkezetű sátor alatt egy, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) által akkreditált kerékpáros fapálya dübörög a kerekek alatt – amely az első az országban.
A vasárnapi átadóünnepség egy rövid cyclo-cross versennyel kezdődött, melynek mezőnye a Kőbányai BringAréna küzdőteréről indult, és a befutó után a csarnokba tért vissza. Díjátadójuk után a hivatalos csarnokavatási ceremónia vette kezdetét.
Beszéde elején a Vuelta Sportiroda ügyvezető igazgatója, Eisenkrammer Károly a Giro d’Italia és Tour de France-győztes, világbajnok ír kerékpáros legendát, Stephen Roche-ot köszöntötte, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik segítettek a létesítmény kialakításában. Kiemelte, hogy a világszínvonalú fapálya szinte semmiben sem különbözik a müncheni fapályától, melyen 2022-ben a pályakerékpáros Európa-bajnokságot rendezték, és amelyet szintén a német Velotrack épített.
„Ünnepelni jöttünk össze, és ebben az évben a kerékpározás tükrében van mit ünnepelni” – kezdte beszédét Révész Máriusz, a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára, aki kitért a 2022-es év csodálatos kerékpáros sikereire: a Giro d’Italia magyarországi rajtjára, a Tour de Hongrie ProSeries szintlépésére, illetve az Epronex kontinentális csapattá emelkedésére is. Hozzátette: 126 évvel a Millenáris felavatása után hazánk új kerékpáros fapályája nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy „Magyarország egy kicsit aktívabb legyen”.
Dr. Princzinger Péter a csarnokban rejlő óriási potenciálról és a fejlesztési folyamatokról beszélt. „Ahhoz, hogy a sportág fejlődni tudjon, úgy kell működnünk, mint egy kerékpáros mezőnynek. Elindul 170 versenyző egy rajtban, és 150-200 kilométeren keresztül 45-50 km/órás sebességgel halad. Erre egyedül egyikük sem lenne képes. Mindig kell, hogy legyen valaki, aki töri a szelet a többieknek, és kell valaki, aki később átveszi a stafétát. (…) Rengeteg ember közös munkája és összefogása kell ahhoz, hogy egy ilyen siker megvalósuljon” – mondta a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke.
A vendégek a BringAréna küzdőterén található KRESZ pályát is megtekintették. A csarnokot üzemeltető Vuelta Kft. működése során mindig is kiemelt szerepet kapott a közlekedésre nevelés, a kerékpáros közlekedésbiztonság. Mostantól állandó otthont kap a BringaSuli, ahol gyerekek és pedagógusok vehetnek részt gyakorlati foglalkozásokon.
A szalagátvágást követően a résztvevők együtt köszöntötték Magyarország két kiemelkedő eredményt elért pályakerékpárosát, akik visszavonulásuk óta is aktívan részt vesznek a sportéletben. A címzetes olimpiai bajnok Somogyi Miklós (1984, Moszkva) jelenleg a Központi Sportiskola kerékpáros szakosztályát vezeti, míg az olimpiai ötödik helyezett (2000, Sydney) Szabolcsi Szilvia a gyorskorcsolya sportágban edzősködik, de alig várta már, hogy megnyíljon a kőbányai velodrom, ahol kisgyerekekkel szerettetheti meg a kerékpáros pálya szakágat. A fapálya célegyenesét és ellenegyesét a két legendáról nevezték el – az ünnepélyes ceremóniát heves tapsvihar fogadta.
A rendezvény Magyarország történetének első fapályás versenyeivel zárult. A bemutató sprintversenyben elismert nemzetközi versenyzők csaptak össze. A kvalifikációs időfutam során Szalontay bizonyult a leggyorsabbnak, a hideg időjárásban is kiemelkedő, 10,4 másodperces idejével, majd a döntőben Szabó Norbert ellen is sikerrel vette a megmérettetést, így ő győzött hazánk első fapályás sprintversenyén. A sprinterek futamai mellett sor került egy mezőnyversenyre is. A magyar és román válogatott kerékpárosok scratch versenyét az Epronex-Hungary Cycling Team versenyzője, Drijver Bertold nyerte, körelőnnyel.
A 200 méteres, Velotrack által építtetett fapálya maximális dőlésszöge 50,3 fokos, amely meredekebb pályák közé sorolja, ezáltal lehetővé téve a lehető legnagyobb sebességet a kanyarokban. A fapálya szélessége hat méter, a lelátó befogadóképessége 100 fő. A pálya közepén levő 1500 m2-es küzdőtér a KRESZ oktatás mellett további sportágak fogadására is alkalmas lehet – egyedül a hőszigetelés és a fűtés hiánya szab határokat. Az üzemeltető Vuelta Kft. tervei között szerepel, hogy a csarnok szigetelt burkolatot kapjon, így a BringAréna fűtése is megoldhatóvá váljon. A biztonsági előírások miatt az épület maximális kapacitása 150 fő.
Forrás: Kőbányai BringAréna sajtóközleménye
Fotók: Vanik Zoltán/bringarena.hu
Kérjük, írja meg véleményét:
Vélemény írására csak a regisztrált felhasználóknak van lehetőségük. Amennyiben hozzá szeretne szólni a cikkhez, kérjük regisztráljon, és jelentkezzen be.