Országútis hírek külföldről: Tiesj Benoot nyerte a Strade Bianche pokoli klasszikusát, Chloe Dygert világcsúcsaitól volt hangos az apeldoorni pálya, a Pannon Cycling Team is ott volt a Porec Trophy egynaposán (+videó)

2018. március 04.
  |   Szerző: m.norbi

Tiesj Benoot nyerte a Strade Bianche klasszikusát, Anna Van der Breggen győzött a hölgyeknél

Az időjárás előrejelzéseknek megfelelően a sár volt az úr a tizenkettedik Strade Bianche klasszikusán. A várakozásoknak megfelelően fantasztikus versenyt láthatott a nagyérdemű. A 184 kilométeres penzumból több mint hatvan kilométer vezetett a fehér, ezúttal saras makadámutakon. Az igazi verseny mintegy hetven kilométerrel a cél előtt kezdődött ekkora a mezőny létszáma lefeleződött, végül a célig mindössze ötvenhárom kerékpáros jutott el. Ekkor egy tíz fős sor alakult, melybe név szerint Michał Kwiatkowski (Sky), Alejandro Valverde (Movistar), Jose Joaquin Rojas (Movistar), Wout Van Aert (Veranda’s Willems-Crelan) , Stefan Kung (BMC), Pierre Latour (AG2R La Mondiale), Valentin Madouas (FDJ), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Robert Power (Mitchelton-Scott) és Soren Kragh Andersen (Sunweb) keveredett bele, hozzájuk csatlakozott kis idő elteltével Romain Bardet (AG2R La Mondiale). A versenyen első ízben rajthoz álló Bardet nem is sokat nézelődött rögtön tovább is ment. Idővel Wout Van Aert és a szintén a semmiből előkerülő Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) zárkózott fel hozzá.

Az utolsó saras részen Benoot robbantott, s végül több mint fél peres előnnyel nyerte meg a versenyt Romain Bardet (AG2R La Mondiale) és Wout Van Aert (Veranda’s Willems-Crelan) előtt. A regnáló világbajnok Peter Sagan (Bora-hansgrohe) a nyolcadik, míg a címvédő Michal Kwiatkowski (Sky) a harmincadik helyen zárt.

„Nagyon jó erőben érkeztem meg Bardet és Wout Van Aert mögött – nyilatkozta a célba érkezést követően Benoot. – Amikor korábban átértem a Colle Pinzuton tudtam, hogy jó erőben vagyok, hisz könnyedén felértem a csoportra. Örülök, hogy az első profi győzelmem a Strade Bianche egynaposán arattam, hisz ez egy nagyszerű verseny. Amikor először indultam nyolcadik lettem, de olyannyira vágytam a visszatérésre, hogy még nyaralni is ide jöttünk a barátnőmmel, épp a befutó környékén fagylaltoztunk, amikor legutóbb itt jártunk. Büszkeséggel tölt el ez a győzelem.”

A hölgyek versenyét a múlt hét során még Cipruson hegyikerékpározó holland Anna Van der Breggen (Boels-Dolmans) nyerte Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) és Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5) ellenében. A verseny egyetlen magyar résztvevője Király Mónika (S.C Michela Fanini Rox) sajnos nem ért célba.

Pályakerékpáros világbajnokság: Chloe Dygert világcsúcsaitól volt hangos a negyedik nap

A női egyéni üldözőversenyben két világrekord is született. Az amerikai Chloe Dygert már az előfutamban megdöntötte honfitársa Sarah Hammer világcsúcsát, majd a döntőben erre még egy lapáttal rátéve 3:20.060-ra javította a valaha elért legjobb eredményt. A riválisai a közelébe sem tudtak kerülni az ezüstérmes holland Annamiek Van Vlautent Dygert a döntőben például utolérte. A bronzcsatából a szintén amerikai Kelly Catlin került ki győztesen.

A férfiak Omnium számát a lengyel Szymon Sajnok nyerte, akit előzetesen országúti csapata a CCC Sprandi Polkowice az idei Magyar Körversenyre is nevezett. Az ezüstérem a holland Jan Williem van Schip, míg a bronz az olasz Simone Consonni nyakába került.

A sprintben az ausztrál Matthew Glaetzer bizonyult a legerősebbnek megszerezve ezzel a világbajnoki címet. Glaetzer a döntőben a brit Jack Carlint győzte le, míg a bronzcsatát a francia Sebastien Vigier nyerte.

A hölgyek ötszáz méteres egyenkénti időfutamában német aranyérem született 33.150-es idővel Miriam Welte nyakába került az arany, a második az orosz Daria Shmeleva, a harmadik pedig a holland Elis Ligtlee lett.

A negyedik nap zárásaként a női Madison következett, ahol a brit kettős Katie Archibald és Emily Nelson magabiztos győzelmet aratott. A dobogó másik két fokára a holland és az olasz páros állhatott fel.

Lett győzelem a Porec Trophy egynaposán, ahol a Pannon Cycling Team csapata is rajthoz állt

Kontinentális szinten bombaerős mezőny gyűlt össze a tizenhatodik Porec Trophy 1.2-es besorolású versenyén Horvátországban. A 156 kilométeres viadalon a Pannon Cycling Team – Filutás Viktor, Holló Botond, Kovács Máté, Orosz Gergely, Szatmáry András és Zathureczky Márk – valamint az osztrák MyBike-Stevens színeiben Kusztor Péter képviselte a magyar színeket. A verseny végkimenetele mezőnyhajrát követően dőlt el melyet a lett Emil Liepins (One Pro Cycling) nyert meg a dán Asbörn Kragh Andersen (Team Virtu Cycling) és a szerb Dusan Rajovic (Adria Mobil) előtt.

Kovács Máté, Kusztor Péter és Szatmáry András egyaránt a főmezőnnyel érkezett a 42., a 60. és a 74. helyen. Filutás Viktor és Holló Botond kissé hátrébb zárt, míg Orosz Gergely és Zathureczky Márk sajnos nem ért célba.

Rajtol a 2018-as Párizs-Nizza

Az első Párizs-Nizzát, mint megannyi kerékpárversenyt egy – esetünkben két – újság népszerűsítésére hozták létre 1933-ban. A hatnapos viadal a pályaversenyeket és az országúti eseményeket volt hivatott összekötni, akkoriban még egyedüli, kora tavaszi többnaposként.

Albert Lejeune több napilapnak is a tulajdonosa volt, amikor a kor szellemének megfelelően kerékpárverseny szervezésébe fogott, hogy lapjait népszerűsítse. A két újság közül az egyik párizsi központú lap volt, míg a másik Nizzában jelent meg (Le Petit Journal és a Le Petit Nice). Logikusnak tűnt egy olyan verseny indítása, ami összeköti a két lapot és a két várost, így mindkét újság naprakészen tálalhatta az eseményeket. A tél végi, kora tavaszi időpontban akkor még nem volt többnapos verseny így az akkor záródó pályaszezon és a kezdődő országúti idény közzé tették a viadalt, hidat és átmenetet alkotva a különböző kerékpáros diszciplínák közé. A kor népszerű hatnapos pályaversenyeinek mintájára, hatnaposra tervezték a viadalt. A verseny remek alkalmat nyújtott a versenyzőknek a felkészülésre és a megmérettetésre a tavaszi egynapos klasszikusok előtt. Az Alpok nagy hegyeit még nem tudták útba ejteni a hó miatt, de ahogy haladtak délre Nizza felé úgy melegedet az idő is, ami kedvezett a részvevőknek. A hamar népszerűvé vált Párizs-Nizzát a II. világháború szakította félbe. A háború alatt 1945. január 3-án Albert Lejeune-t kivégezték, mert a megszállókkal kollaborált. A versenyt 1946-ban a C’Soir egy alkalomra újjáélesztette, de utána elálltak a szponzorálástól.

Jean Leulliot 1951-ben indította újra a versenyt. Természetesen a saját kerékpáros újságját szerette volna népszerűsíteni (Rute et piste). Leulliot irányítása alatt a verseny elnyerte mai rangját és jelentős szerepet kapott az összetett menők és a klasszikusokra készülök versenynaptárjában. 2000-ben a Párizs-Nizza irányítását, szervezését Laurent Fignon vette át, aki két év múlva eladta a jogokat a Tour de France-t is rendező ASO-nak.

2018. március 4-én immáron hetvennegyedik alkalommal rajtol el a ma már a WorldTour sorozat részét képező viadal rögtön egy dimbes-dombos etappal, mely Meudonban egy harmadik kategóriás emelkedővel zárul. A nyolcszakaszos verseny további hat mezőnyszakaszt és egy 18,4 kilométeres időfutamot tartogat, melyre a negyedik etap során kerül sor. A királyszakasz vélhetően a hetedik Nizza és Valdeblore La Colmiane közötti 175 kilométeres penzum lesz három második és két első kategóriás emelkedővel és természetesen hegyi befutóval. A verseny címvédője a kolumbiai Sergio Henao, aki ezúttal is ott lesz a rajtvonalnál. Legfőbb kihívójának Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Tejay Van Garderen (BMC), Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) és Simon Yates (Mitchelton-Scott) tekinthető.