Országútis hírek külföldről: Sören Kragh Andersen sikere a Svájci Kör hatodik szakaszán, a tramadol használata továbbra sem tiltott, nyilvános a 2019-es WorldTour versenynaptár
Sören Kragh Andersen sikere a Svájci Kör hatodik szakaszán, Richie Porte tovább növelte összetettbeli előnyét
A Svájci Kör Fiesch és Gommiswald között egy 186 kilométeres etappal folytatódott. A penzum két kiemelt kategóriás emelkedőt követően egy harmadik kategóriás kaptatón zárult. A startpisztoly eldördülését követően kis túlzással szinte mindenki szeretett volna szökésbe kerülni, végül egy közel húsz fős sor lépett el, benne olyan nevekkel, mint Sep Vanmarke (EF Education First-Drapac), Rein Taaramae (Direct Energie) Perrig Quemeneur (Direct Energie) vagy éppen Sören Kragh Andersen (Team Sunweb). Az emelkedők hatására folyamatosan aprózódott az elmenés létszáma, a hegyi pontokat a brit Mark Christian (Aqua Blue Sport) gyűjtögette a legszorgalmasabban, így a nap végén ő ölthette magára a hegyi különverseny megkülönböztető trikóját. Az utolsó húsz kilométerre fordulván már csak Sören Kragh Andersen (Team Sunweb), Nathan Haas (Katusha-Alpecin), Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale), Michael Gogl (Trek-Segafredo) és Maxime Monfort (Lotto-Soudal) tekert az élen, közel három perces előnnyel.
Az utolsó rövid, de annál meredekebb kaptatón Gogl volt az első, aki próbálkozott, ám mintegy másfél kilométerre a céltól Kragh Andersen kínálta vissza, akit már nem is tudtak utolérni, a dán kerekes nyerte a szakaszt Nathan Haas (Katusha-Alpecin) és Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) előtt. Az esélyesek csoportjából a sárga trikós Richie Porte (BMC) indított, tizenkét másodpercet verve riválisaira, így három szakasszal a verseny vége előtt már harminckét szekundum az előnye Wilco Kelderman (Team Sunweb) ellenében. A pontversenyben Peter Sagan (Bora-hansgrohe), a hegyi összetettben a már említett Christian, a fiatalok összevetésében Sam Oomen (Team Sunweb), a csapatversenyben pedig a Movistar az első.
„Hihetetlen számomra ez a győzelem – mondta Andersen percekkel a célba érkezést követően. – Nem gondoltam volna, hogy lehet esélyem győzni, hálás vagyok a csapatomnak, hogy esélyt biztosított számomra. Nehéz szakasz volt, kockáztattam, hisz Gogl támadására nem reagáltam, csak tettem a kereket Monfort-ra. Amikor elfogyott csak akkor indultam az osztrák kerekes után. Nem vagyok egy tipikus hegyimenő alkat, de az elmúlt hetek kőkemény edzései ezúttal kifizetődtek.”
A Svájci Körverseny Eschenbach és az Arosa csúcsa között egy újabb hegyi szakasszal folytatódik, cél az Arosa kiemelt kategóriás csúcsa.
A tramadol használata továbbra sem tiltott, így a kerékpárosok is előszeretettel alkalmazzák
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, azaz a WADA legújabb jelentése szerint a 2017-ben a kerékpárosoktól levett doppingminták közel öt százaléka pozitív volt tramadolra, s bár a szer egyelőre nem tiltott, több szervezet is szerette volna látni, hogy milyen szinten van jelen a használata a sportágban. A tramadol egy szintetikus fájdalomcsillapító. A Hiteles Kerékpározásért Mozgalom (MPCC) évek óta küzd azért, hogy ez az anyag is doppingszernek minősüljön. Roger Legay szervezetének jelen pillanatban a tizennyolc WorldTour csapatból mindössze csak hét a tagja. A WADA a különböző glükokortikoidokat is vizsgálta, melyek gyulladáscsökkentők, ezek a szerek a levett minták négy százalékában voltak jelen.
Nyilvános a 2019-es WorldTour naptár
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség a minap nyilvánosságra hozta a 2019-es WorldTour naptár tervezetet. A sorozat jövőre is Ausztráliában indul a január 15-én rajtoló Tour Down Under viadalon. Az egyetlen számottevő változás a Dubai Kör és az Abu Dhabi Körverseny összeolvadása, melynek eredményeképpen február 25. és március 2. között kerül sor az UAE Körversenyre. A versenynaptár záró akkordja 2019-ben is a Török Kör lesz október 22-i rajttal.
Január 15-20.: Santos Tour Down Under (Ausztrália)
Január 27.: Cadel Evans Great Ocean Road Race (Ausztrália)
Február 25.-március 2.: UAE Tour (Egyesült Arab Emirátusok)
Március 2.: Omloop Het Nieuwsblad (Belgium)
Március 9.: Strade Bianche (Olaszország)
Március 10-17.: Paris-Nice (Franciaország)
Március 13-19.: Tirreno-Adriatico (Olaszország)
Március 23.: Milano-Sanremo (Olaszország)
Március 25-31.: Volta Ciclista a Catalunya (Spanyolország)
Március 29.: E3 Harelbeke (Belgium)
Március 31.: Gent-Wevelgem in Flanders Fields (Belgium)
Április 3.: Dwars door Vlaanderen (Belgium)
Április 7.: Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres (Belgium)
Április 8-13.: Itzulia Basque Country (Spanyolország)
Április 14.: Paris-Roubaix (Franciaország)
Április 21.: Amstel Gold Race (Hollandia)
Április 24.: La Flèche Wallonne (Belgium)
Április 28.: Liège-Bastogne-Liège (Belgium)
Április 30.-május 5.: Tour de Romandie (Svájc)
Május 1.: Eschborn-Frankfurt (Németország)
Május 11.-június 2.: Giro d'Italia (Olaszország)
Május 12-18.: Amgen Tour of California (Egyesült Államok)
Június 9-16.: Critérium du Dauphiné (Franciaország)
Június 15-23.: Tour de Suisse (Svájc)
Július 6-28.: Tour de France (Franciaország)
Augusztus 3.: Clasica Ciclista San Sebastian (Spanyolország)
Augusztus 3-9.: Tour de Pologne (Lengyelország)
Augusztus 4.: Prudential RideLondon-Surrey Classic (Nagy-Britannia)
Augusztus 12-18.: BinckBank Tour (Benelux államok)
Augusztus 24.-szeptember 15.: La Vuelta Ciclista a España (Spanyolország)
Augusztus 25.: EuroEyes Cyclassics Hamburg (Németország)
Szeptember 1.: Bretagne Classic - Ouest-France (Franciaország)
Szeptember 13.: Grand Prix Cycliste de Québec (Kanada)
Szeptember 15.: Grand Prix Cycliste de Montréal (Kanada)
Október 12.: Il Lombardia (Olaszország)
Október 15-20.: Gree - Tour of Guangxi (Kína)
Október 22-27.: Presidential Cycling Tour of Turkey (Törökország)
Dylan Groenewegen volt a leggyorsabb Szlovéniában, Bouhanni csapattársa ellen sprintelt a La Route d’Occitanie nyitányán
A Szlovén Körverseny második szakaszán Maribor és Rogaska Slatina között haladt a karaván. A 152,7 kilométeres penzum végén mezőnyhajrá döntött, amit a holland Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) nyert meg Matteo Pelucchi (Bora-hansgrohe) és Caleb Ewan (Mitchelton-Scott) előtt. Kusztor Péter (My Bike-Stevens) az előkelő tizenkilencedik helyen zárt, míg Pelikán János (My Bike-Stevens) a 123. lett. Összetettben a szökésben jóváírásokat szerző ausztrál Benjamin Hill (Ljubljana Gusto Xaurum) vette át a sárga trikót.
Bár harmadik kategóriás emelkedőkben nem volt hiány a francia La Route d’Occitanie nyitányán a szakaszgyőzelem kérdése mégis sprintet követően dőlt el, ahol Nacer Bouhanni (Cofidis) saját csapattársa ellen küzdött. A Tour de France helyéért harcoló Bouhanni végül milliméterekkel győzött Christophe Laporte (Cofidis) és Bryan Coquard (Vital Concept) ellenében.
Az OVO Energy Woman’s Tour második etapja is a sprintereknek kedvezett. Az amerikai Coryn Rivera (Team Sunweb) az első nap kudarcát követően ezúttal verhetetlen volt, ezzel az összetettben is az élre állt. Másodikként Marianne Vos (WaowDeals), míg harmadikként Christine Majerus (Boels-Dolmans) haladt át a célvonalon.
A Baby Giro hetedik szakaszán a minap a rózsaszín trikót elvesztő Stephen Williams (SEG Racing) visszavágott, közel fél perces előnnyel hazaérve nyerte a napot Aleksandr Vlasov (Gazprom-RusVelo) és William Barta (Hagens Berman-Axeon) kettősét maga mögött hagyva. Összetettben a brit Mark Donovan (Team Wiggins) vehette át a rózsaszín trikót, hét nap alatt immáron a hatodik kerekesként ölthette magára a Maglia Rosát.
Kérjük, írja meg véleményét:
Vélemény írására csak a regisztrált felhasználóknak van lehetőségük. Amennyiben hozzá szeretne szólni a cikkhez, kérjük regisztráljon, és jelentkezzen be.