Országútis hírek külföldről: Marco Haller szerezte az év első országúti győzelmét, Fabio Aru könnyített versenyprogrammal készül a Giróra, Mathieu Van der Poel újabb sikere

2019. január 02. szerda
  |   Szerző: m.norbi

Marco Haller szerezte az év első országúti győzelmét

A Bay Crits kritérium-sorozat első versenyével vette kezdetét a 2019-es országúti szezon, amely ugyan nem kategorizált viadal, de az ausztrál nyár első állomásaként mindig nagy figyelmet kap. A geelongi nyitány favoritja Caleb Ewan volt, azonban a Lotto-Soudal kerekesének folyamatosan mechanikai problémái voltak, így viszonylag korán feladta a viadalt. A győzelmet végül az osztrák Marco Haller (Katusha-Alpecin) szerezte meg, aki mesébe illően kezdte a szezont azt követően, hogy 2018-ban előbb elütötte egy autó, minek következtében a pályafutása folytatása is veszélybe került, majd két vírusos megbetegedés is hátráltatta. A második a német Raphael Freienstein, míg a harmadik az ausztrál Miles Scotson (Groupama-FDJ) lett. Érdekesség, hogy a Katusha egy egyedi, külön erre a versenyre készített mezben állt rajthoz.

„Örülök, hogy rajthoz álltam ezen a viadalon, amely remek felkészülést biztosít a Tour Down Under előtt – így Haller a célba érkezét követően. – Közel kétszáz napig nem versenyezhettem, a lábtörésem miatt veszélybe került az egész karrierem, így nem nagyon tudtam, hogy mire is számíthatok. Örülök, hogy ilyen formában tértem vissza, bizakodva tekintek a 2019-es idényre.”

A hölgyeknél Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) erősebbnek bizonyult ellenlábasainál, a lehető legjobbkor lépett el, így bő fél perces előnnyel haza érve nyerte az első napot.

Fabio Aru könnyített versenyprogrammal készülhet a Giro d’Italiára

A 2019-es Giro d’Italia május 11-én rajtol Bologna városában, melyet megelőzően az olaszok egyik sztárja Fabio Aru egy olyannyira könnyített programmal készül, hogy mindössze tizennégy versenynappal a lábában kíván rajthoz állni hazája körversenyén, már amennyiben ott lesz, mivel egyelőre hivatalos megerősítés nem történt. A La Gazetta dello Sport információi szerint, az UAE Team Emirates kerékpárosa a Challange Mallorca sorozaton kezdi az évet, amit a Volta ao Algarve és a Katalán Körverseny követhet. Aru 2018-as idénye nem sikerült valami jól, hasonlóan idei terveihez mindössze huszonkét versenynappal a lábában vágott neki hazája körversenyének.

„Mallorcán, Algarve-ban majd Katalóniában fogok rajthoz állni, a cél, hogy minél versenyképesebb lehessek – nyilatkozta Aru a rózsaszín lap hasábjain. – Egyelőre hivatalosan még nem foglaltam állást a nagy körversenyeket tekintve. Talán a Tour de France jobban illene hozzám, a Girót nehezebbé teszik az egyenkéntik.”

Mathieu Van der Poel nyerte a GP Sven Nys versenyt is

A tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is Mathieu Van der Poel (Corendon-Circus) sikerével kezdődött a 2019-es naptári év a cyclo-cross szakágban. A holland kerekes a 2018/2019-es idényben már a huszonegyedik sikerét ünnepelhette. Pedig nem sikerült számára túl jól a GP Sven Nys rajtja, már az első körben bukott, így a huszadik helyről kezdhette meg a felzárkózást. A regnáló Európa-bajnok azonban megállíthatatlan volt, így végül bő fél perces előnnyel győzött Toon Aerts (Telenet Fidea Lions) és Laurens Sweeck (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) előtt.

A magyar versenyzők eredményeiről korábban már beszámoltunk…

„Remélem, hogy ezzel le is tudtam a 2019-es idény balszerencséit – mondta a díjátadóra várva Van der Poel. – A bukás teljes mértékben az én hibám volt. Örülök, hogy sikerült visszatérnem belőle és megnyernem a versenyt.”

Körvonalazódik az EF Education First országúton kívüli versenyprogramja

Január közepén tartja hivatalos prezentációját az EF Education First csapata, így értelemszerűen ez az egyetlen WorldTour sor, amely még nem mutatta be az új mezét, ami nem is csoda, hisz a Rapha visszatérésével – a cég sokáig a Sky ruházati partnere volt – vélhetően valami nagy dobásra készülnek. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne lennének friss hírek a csapat háza táján. Már korábban bejelentették, hogy 2019-ben az országúti versenyek mellett szeretnének részt venni különböző kritérium, gravel és maraton viadalokon is, ennek megerősítésére pedig meg is neveztek ezekből néhányat. Kiemelt célként tekintenek a Dirty Kanza több mint háromszáz kilométeres megméretetésére, de ott lesznek Leadville hegyikerékpáros versenyen, a Three Peaks cyclo-cross viadalon Angliában és a lassan legendásnak számító Taiwan KOM-en is.