Tour de France 2020
Azt már korábban tudni lehetett, hogy 2020-as Tour de France Nagy rajtjának Nizza adhat otthont, mégpedig két mezőnyszakasszal, melyek rendhagyó módon a városból rajtolnak és ott is érnek véget. Az első etap a sprinterek számára nyújt lehetőséget, vélhetően hatalmas csatát kreálva a sárga trikóért, míg a második szakasz az Alpok felé veszi az irányt érintve a Col de la Colmiane, a Col de Turini, a Col d'Èze és a Col des Quatre Chemins emelkedőit. Az első nap távja 156 kilométer lesz, két nagy kört leírva a város körül, míg a második 187 kilométetres etap lényegében a 2019-es Párizs-Nizza utolsó két szakaszának összeolvasztása.
Nizza 1981 után második ízben adhat otthont a Francia Körverseny rajtjának, akkor prológgal kezdődött a Tour, amit Bernard Hinault nyert.
A koronavírus-járvány miatt egy a megszokottaktól teljesen eltérő augusztus-szeptemberi időpontban kerül megrendezésre az idei Francia Körverseny. Az első versenynap augusztus 29-én lesz, a záro etap Párizsban pedig szeptember 20-án.
Összesen 29 kategorizált emelkedő, hat hegyi befutó, gravel utak és utolsó előtti nap hegyi időfutam a Planche des Belle Fille hegyre, ezek a legfontosabb jellemzők a pályáról. Nem lesz sem Alp d’Huez, sem Mount Ventoux (helyettük eddig kevésbé ismert hegyeket iktattak be), nem lesz csapatidőfutam sem. Az időfutam kilométerek száma szokatlanul kevés, mindössze 36 km igy elmondhatjuk, ez a pálya igazán a hegyi menők kedvence lehet.
A nizzai napok után északra indul a karaván és az első hét különlegessége, hogy két hegyi befutót is beiktattak. Elsőként a 11km hosszú, 1840 m magas Orcières-Merlette következik, mely 1989-ben szerepelt utoljára az útvonalban.
A hatodik szakaszon a Mont Aigoual befutó teremt újabb kihívást a mezőnynek, biztosan nem fogunk ilyen nehéz napok mellett a Tour elején sem unatkozni.
Ezután a Pireneusok következnek egy hétvégi hegymászásra, bár hegyi befutó itt nem kapott helyet. Emelkedők annál inkább hiszen a nyolcadik etapon a Col de Portet-d'Aspet, Col des Ares, Port de Bales és Col de Peyresourde, majd másnap a Col du Tourmalet, Col du Soulor ames the Col d'Aubsique kerül megmászásra. Kemény napok és hegymenetek, ahol a célhoz vezető utakon a lejtőzés lehet a döntő!
Az első pihenőnap 9 szakasz után lesz, közben 400 km transzfer vár a mezőnyre az Atlanti-óceán partjáig. Aztán egy 170 km hosszú kanyargás következik a tengerparton, ahol a szél okozhat komoly nehézséget. Innen az ország belseje felé mennek tovább nagyrészt sík terepen, itt a sprinterek napjai lehetnek.
A következő hegyi befutó a 13. szakaszon jön, ahol az 1583m magas Puy Mary-ra kell feltekerni.
Ezután átvezető szakaszok jönnek az Alpok irányába, olyan nagyvárosokban lesz befutó, mint Lyon és Grenoble. A verseny második pihenőnapja előtt 175 km és ezalatt három brutális hegy jön, befutó a 17 km hosszú Grand Colombier emelkedőn, mely rengeteg hajtűkanyarjáról híres.
Ezután egy nem hosszú de nagyon intenzív szakasz következik a 18. etapon, mely végén 2306 m magasra mennek, a Col de la Loze hegyen frissen aszfaltozott, új útszakaszok várják a bringásokat. Itt még sosem járt korábban a mezőny! Ez Franciaország hetedik legmagasabb hegye és ezen a napon benne van az utvonalban a Col de la Madelaine is, így nevezhetjük a királyetapnak is.
Innen aztán arra számíthatnánk, hogy folytatódnak az Alpok szakaszai vagy lesz egy hosszú egyenkénti Párizs előtt, ehelyett viszont a Vosges hegységbe viszik a pelotont. Lesz egy szökevényeknek kedvező terep végen egy befutó Campagnole-ban, majd elérkezünk a fináléhoz, mely papíron is brilliánsnak tűnik.
2009 óta öt alkalommal volt az utolsó előtti napon hegyi befutó. Most ezt is feldobják azzal, hogy a 20. szakasz egy 36 km hosszú egyenkénti időfutam lesz. Az útvonal áthalad az egyik legkedveltebb francia versenyző, Pinot szülőfaluján is, a Belle Filles csúcsára vezető murvás út pedig már többször megmutatta legszebb arcát a Tour-on. A 20%-os részek a gravel terepen nagyon durva kihívást jelenthetnek mindenkinek a Tour legvégén, az összetett állása simán változhat még ezen a napon is.
A háromhetes körverseny természetesen nem zárulhat másképp, mint a párizsi körözéssel és itt lesz a női Tour szakasz is. 2020-ban a teljes táv 3470 km, a leghosszabb etap “csak” 218 km.
Összességében elmondható, a francia szervezők egy igazán hegyi menő barát útvonalat hoztak össze 2020-ra, mely azoknak is kedvez, akik nem tudnak túl jól időfutamot menni.
A 2020-as Tour de France útvonala:
1. szakasz - augusztus 29. (szombat) Nice-Nice 156 km
2. szakasz - augusztus 30. (vasárnap) Nice-Nice 187 km
3. szakasz - augusztus 31. (hétfő) Nice-Sisteron 198 km
4. szakasz - szeptember 1. (kedd) Sisteron-Orcières-Merlette 157 km
5. szakasz - szeptember 2. (szerda) Gap-Privas 183 km
6. szakasz - szeptember 3. (csütörtök) Le Teil-Mont Aigoual 191 km
7. szakasz - szeptember 4. (péntek) Millau-Lavaur 168 km
8. szakasz - szeptember 5. (szombat) Cazères-Loudenvielle 140 km
9. szakasz - szeptember 6. (vasárnap) Pau-Laruns 154 km
szeptember 7. (hétfő) pihenőnap
10. szakasz - szeptember 8. (kedd) Île D’Oléron-Île de Ré 170 km
11. szakasz - szeptember 9. (szerda) Châtelaillon-Plage-Poitiers 167 km
12. szakasz - szeptember 10. (csütörtök) Chauvigny-Sarran 218 km
13. szakasz - szeptember 11. (péntek) Châtel-Guyon-Puy Mary 191 km
14. szakasz - szeptmeber 12. (szombat) Clermont-Ferrand-Lyon 197 km
15. szakasz - szeptmeber 13. (vasárnap) Lyon-Grand Colombier 175 km
szeptember 14. (hétfő) pihenőnap
16. szakasz - szeptember 15. (kedd) La Tour-du-Pin-Villard-de-Lans 164 km
17. szakasz - szeptember 16. (szerda) Grenoble-Col de la Loze 168 km
18. szakasz - szeptember 17. (csütörtök) Méribel-La Roche-sur-Foron 168 km
19. szakasz - szeptember 18. (péntek) Bourg-en-Bresse-Champagnole 160 km
20. szakasz - szeptember 19. (szombat) Lure-La Planche des Belles Filles 36 km ITT
21. szakasz - szeptember 20. (vasárnap) Mantes-la-Jolie-Paris 122 km